Mozaiki akwarelowe w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Napisano July 28, 2020

Moje mozaiki akwarelowe zestawione z eksponatami Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie stworzyły ciekawy kontrast. Zapraszam do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia oraz do odwiedzin w Muzeum, w którym z miniaturowymi akwarelami zaprezentowanymi w formie mozaik będzie można obcować przez przynajmniej trzy najbliższe tygodnie.

Informacja dotyczy wydarzenia: Mozaika akwarelowa - wystawa malarstwa akwarelowego Justyny Talik  ❯❯ July 27, 2020 , Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.
Wystawa mozaik akwarelowych

Napisano July 20, 2020

Serdecznie zapraszam na wystawę, która w całości poświęcona jest zagadnieniu mozaiki akwarelowej. Moje mozaiki powstają z pojedynczych niezależnych miniatur akwarelowych, które w kompozycji całej instalacji pełnią funkcję barwnych pikseli. Oprócz realizacji stanowiącej zestaw dyplomowy z 2017 roku będzie można zobaczyć cztery nowe układy mozaikowe; łącznie 1506 miniatur malarskich na jednej wystawie. Wszystkie dane na plakacie poniżej.
Obrona dyplomu z ceramicznych płytek

Napisano Oct. 5, 2019

28 września 2019 roku broniłam swojej pracy dyplomowej Forma, kolor w kompozycji architektonicznej - mozaiki w holu głównym Zespołu Szkół Specjalnych im. J. Korczaka nr 23 w Częstochowie. Ogromnie cieszy mnie pozytywne przyjęcie mozaiki przez szkolną społeczność; dzieci, kadrę i pracowników, oraz docenienie mojej pracy przez komisję egzaminacyjną. Dziękuję wszystkim, którzy okazali wsparcie i pomoc przy tym projekcie! Moja pierwsza, ale zapewne nie ostatnia mozaika wykonana z ceramicznych płytek.

Informacja dotyczy wydarzenia: Obrona pracy magisterskiej  ❯❯ Sept. 28, 2019 , Zespół Szkół Specjalnych im. J. Korczaka nr 23 w Częstochowie.
Mozaika akwarelowa podczas wydarzeń związanych z Sympozjum Akwareli w Krakowie

Napisano Sept. 8, 2018

We wrześniu 2018 roku w Krakowie odbyło się 21. Międzynarodowe Sympozjum oraz Wystawa Akwareli w ramach Europejskiej Konfederacji Stowarzyszeń Akwarelistów (ECWS) - pierwsze tego typu wydarzenie w naszym kraju. Do Krakowa przyjechali akwareliści z całego świata, żeby uczestniczyć w różnorodnych wydarzeniach związanych z akwarelą, które trwały od 3 do 8 września; w prowadzonych przez moich kolegów i koleżanki z SAPu demonstracjach oraz warsztatach akwarelowych, konkursach, wspólnym malowaniu i odkrywaniu uroków miasta oraz wyjazdami poza nie, jak plener akwarelowy w Lanckoronie - niesamowicie urokliwym miejscu położonym niedaleko Krakowa czy w wycieczce do Wieliczki. Całość Sympozjum zwieńczona była Międzynarodową Wystawą Akwareli zaprezentowaną w Pałacu Sztuki w Krakowie na placu Szczepańskim. Niestety nie wzięłam udziału w głównej wystawie sympozjum, ale moją mozaikę akwarelową można było zobaczyć w Galerii ZPAP Pryzmat, w której od 27 sierpnia do 6 września trwała wystawa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Finisaż wspomnianej wystawy należał do części wydarzeń odbywających się w ramach sympozjum. Ilość akwarelistów, pasjonatów tej techniki malarskiej zebranych w jednym miejscu oraz to niesamowite poczucie wspólnoty i przyjaźni z nimi wszystkimi było niebywałe. Cieszę się, że mogę być częścią wielkiej akwarelowej rodziny!

Informacja dotyczy wydarzenia: Akwarela – wystawa malarstwa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich  ❯❯ 27 August - Sept. 6, 2018 , Galeria Pryzmat, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski, Kraków.
"Young Generation"

Napisano April 22, 2018

19 kwietnia 2018 roku w Częstochowie rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Sztuki i Muzyki Incident / Accident 4, w którym udział wzięło ponad 100 artystów z całego świata. Program festiwalu przewidywał wydarzenia artystyczne rozrzucone w różnych zakątkach miasta; od wystaw po koncerty. 21 kwietnia, w trakcie trwania festiwalu, miał miejsce finisaż wystawy malarstwa Young Generation, w którym miałam przyjemność brać udział. Pawilon Wystawowy Muzeum Częstochowskiego zgromadził obrazy 10 artystów z tzw. młodego pokolenia. Ja zaprezentowałam zestaw prac należących do dyplomu magisterskiego - mozaikę akwarelową, która wielkością idealnie wpasowała się w przestrzeń wystawienniczą.

Informacja dotyczy wydarzenia: Wystawa Young Generation , część Międzynarodowego Festiwalu Sztuki i Muzyki Incident / Accident 4  ❯❯ 11 April - April 21, 2018 , Muzeum Częstochowskie, Pawilon Wystawowy w Parku im. Stanisława Staszica, Częstochowa.
Obrona dyplomu magisterskiego

Napisano Nov. 28, 2017

Krótka fotorelacja z obrony pracy magisterskiej.

Miniaturom można przyjrzeć się z bliska, klikając tutaj  ❯❯.

Informacja dotyczy wydarzenia: Obrona pracy magisterskiej  ❯❯ Nov. 28, 2017 , Konduktorownia, Częstochowa.
Małe Formy Plastyczne, Rzeszów 2016

Napisano Nov. 30, 2016

W 2016 roku miała miejsce pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Małej Formy Plastycznej w Rzeszowie. Wystawa pokonkursowa została zrealizowana w rzeszowskiej Galerii r_z, gdzie można było zobaczyć m.in. mój zestaw trzech akwarel. Miniatury stanowią cykl Przestrzeń i powstawały równolegle z miniaturami należącymi do magisterskiej mozaiki akwarelowej. Każda z trzech miniatur zakwalifikowanych na wystawę to kompozycja malarska zamknięta w kwadracie o boku długości 8 cm i umieszczona w kwadratowym passe-partout o boku długości 20 cm.

Informacja dotyczy wydarzenia: Wystawa pokonkursowa Małe Formy Plastyczne  ❯❯ 18 November - Dec. 4, 2016 , Galeria r_z / OrzZPAP, Rzeszów.
9. Międzynarodowe Biennale Miniatury w Częstochowie

Napisano Aug. 27, 2016

W 9. edycji konkursu 325 autorów nadesłało 887 miniatur, natomiast do uczestnictwa w wystawie pokonkursowej zakwalifikowało się 277 prac 154 osób. W tym ogromnym zestawie znalazła się również moja miniatura akwarelowa z cyklu Rodzice będąca portretem mojego taty. Wymiary miniatury to 9,5 x 9,5 cm. Zdjęcia zrobione podczas wernisażu wystawy w Galerii Gaude Mater w Częstochowie 26 sierpnia 2016 roku.

Informacja dotyczy wydarzenia: Wystawa pokonkursowa 9. Międzynarodowe Biennale Miniatury  ❯❯ 26 August - Oct. 10, 2016 , Galeria OPK Gaude Mater, Częstochowa.
"Panorama pasiasta" w krakowskim Pryzmacie

Napisano April 8, 2016

8 kwietnia 2016 roku w krakowskiej galerii Pryzmat odbyła się wystawa członków SAPu, na której pokazałam jedną z czternastu akwarel należących do zestawu dyplomu licencjackiego, sporych rozmiarów Panoramę pasiastą.
Reprodukcja akwareli wraz z pozostałymi pracami z cyklu licencjackiego do zobaczenia tutaj  ❯❯.

Informacja dotyczy wydarzenia: Wystawa malarstwa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich  ❯❯ 8 April - April 21, 2016 , Galeria Pryzmat, Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Krakowski, Kraków.
Obrona dyplomu licencjackiego

Napisano Feb. 6, 2016

Kilka zdjęć z dnia obrony dyplomu. Zdjęcia autorstwa Justyny Warwas.

Cały zestaw akwarel dyplomowych można obejrzeć tutaj  ❯❯.

Informacja dotyczy wydarzenia: Obrona pracy licencjackiej  ❯❯ Feb. 11, 2016 , Pracownia 130, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie.
Wystawa miniatur akwarelowych na ścianach pracowni 130

Napisano Oct. 10, 2014

Forma miniatury akwarelowej zawsze była mi bliska. Niewielkie kawałki papieru pozwalają na szybką notatkę, szkic czy wreszcie właściwą realizację malarską. Między 2013, a 2014 rokiem ilość namalowanych miniatur zaskoczyła mnie samą. Był to czas, kiedy malowałam akwarele wielkoformatowe i z przycinania arkuszy papieru do odpowiedniego rozmiaru zostawały długie, ale wąskie pasy papieru. Pasy docinałam do prostokątnych czy kwadratowych formatów i wykorzystywałam jako bazę pod szkic kolorystyczny tworzony przed podejściem do większej kompozycji. Z czasem zaczęły powstawać niezależne układy malarskie, a ja coraz lepiej odnajdywałam się na niewielkiej powierzchni papieru. Na przestrzeni około roku uzbierałam 110 miniaturowych akwarel o różnorodnej tematyce. Zrodził się pomysł na ich zaprezentowanie szerszemu gronu i tak 10 października 2014 roku w pracowni 130, w budynku Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy), odbyła się wystawa Na kilku centymetrach. Prace wyeksponowałam na ścianach pracowni mocując je do podłoża za pomocą przezroczystych narożników fotograficznych. Dzięki temu dowolność rozmieszczenia akwarel była prawie że nieograniczona; udało się wykreować dynamiczną kompozycję całości zestawu prac oraz płynne przejście pomiędzy poszczególnymi tematami.

Informacja dotyczy wydarzenia: Na kilku centymetrach, Justyna Talik, wystawa miniatur akwarelowych  ❯❯ Oct. 10, 2014 , Pracownia 130, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie.